Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Верховний Суд України на спільному засіданні Судових палат у господарських та цивільних справах 5 вересня 2012 року розглянув справу № 3-32 гс 12, предметом якої був спір про стягнення суми, виплаченої Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі – Фонд) застрахованій особі, з особи, винної у дорожньо-транспортній пригоді, внаслідок якої стався страховий випадок.
При розгляді цієї справи Верховний Суд України зробив правовий висновок, згідно з яким перехід до страховика прав страхувальника щодо особи, відповідальної за завдані збитки (суброгація - ст. 993 ЦК України) допускається лише в майновому страхуванні і таке право не може бути застосоване в особистому страхуванні життя і здоров’я. Відтак, при особистому страхуванні життя і здоров’я потерпіла особа має право отримати і страхову виплату від Фонду, і в повному обсязі відшкодування шкоди від її заподіювача. Оскільки право вимоги до особи, відповідальної за заподіяну шкоду здоров’ю, за своїм характером є таким, що нерозривно пов’язане з особою самого потерпілого, то згідно зі ст. 515 ЦК України воно не може переходити до інших осіб, зокрема і до Фонду. Здійснення Фондом страхових виплат застрахованому за договором загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання шкодою для Фонду не є, оскільки винна в порушенні прав застрахованого особа ніяких прав Фонду не порушила. У зв’язку з цим, у разі виплати Фондом страхових сум застрахованому у Фонду відсутнє і право регресної вимоги до винної у настанні страхового випадку особи.
З повним текстом постанови Верховного Суду України у цій справі можна буде ознайомитися на офіційному веб-сайті Суду (http://www.scourt.gov.ua) у підрозділі "Постанови у справах господарської юрисдикції" розділу "Рішення Верховного Суду України".