Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
04 грудня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу Інспектора роти №4 батальйону Управління патрульної поліції у місті Чернігові Департаменту патрульної поліції Національної поліції України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року у справі за позовом особи до Інспектора роти №4 батальйону Управління патрульної поліції у місті Чернігові Департаменту патрульної поліції Національної поліції України лейтенанта поліції Герасько Н.М., Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправною та скасування постанови.
Постановою Новозаводського районного суду міста Чернігова від 10 серпня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Київський апеляційний адміністративний суд своєю постановою від 14 вересня 2017 року скасував постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 10 серпня 2017 року. Прийняв нову постанову, якою позовні вимоги задовольнив. Визнав протиправною і скасував оскаржувану постанову у справі про адміністративне правопорушення стосовно особи.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2017 року скасував, а постанову Новозаводського районного суду міста Чернігова від 10 серпня 2017 року залишив в силі.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ:
Аналіз норм чинного законодавства на момент виникнення спірних правовідносин дає підстави дійти висновку, що вимога пункту 18.1 ПДР України передбачає, що на нерегульованих пішохідних переходах пішоходи мають перевагу в русі перед транспортними засобами з моменту, коли вони ступили на перехід. Для виконання вимоги цього пункту водій транспортного засобу обов`язково повинен своїм маневром показати пішоходам, що він дає дорогу, тобто знизити швидкість, якщо цього достатньо для того, щоб дати дорогу або зупинитися.
Забороняється здійснювати об`їзд пішохода, який перебуває на пішохідному переході незалежно від відстані між ним і транспортним засобом, а також збільшувати швидкість з метою «проскочити» перед пішоходом, який ступив на нерегульований пішохідний перехід.
Пішохід, впевнившись у відсутності небезпеки для себе та інших учасників руху, почав перехід проїзної частини у спеціально відведеному для цього місці. Відповідно, свідомо не зупинившись перед нерегульованим пішохідним переходом, в той час, як пішохід почав рух, водій безумовно створив їм небезпеку, відповідно, порушив норму 18.1 ПДР України.
З повним текстом постанови Верховного Суду України від 04 грудня 2019 року у справі № 751/4821/17(провадження 2-а /751/299/17) можна ознайомитися за посиланням : http://www.reyestr.court.gov.ua/Page/1